Politici a volby, Volte svobodně, Aktivně vyjádřete své demokratické právo, Hlasujte pro změnu, Online referendum
left right

Životopis František Mikloško

> Slovakia > Politici > František Mikloško
František Mikloško František Mikloško
František Mikloško
Slovenský politik. | A Slovak politician.
email

POPIS KANDIDÁTA: 

František Mikloško Životopis

SLK:

 

RNDr. František Mikloško (* 2. jún 1947, Nitra) je slovenský politik a bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, mladší brat Jozefa Mikloška.

 

V roku 1971 ukončil štúdium matematiky na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. V rokoch 1971 až 1983 pracoval v Ústave technickej kybernetiky SAV v oblasti numerickej matematiky. V rokoch 1983-89 pracoval ako robotník. Pred rokom 1989 bol disident, aktivista takzvanej Tajnej cirkvi. Patril k organizátorom tzv. Bratislavského Veľkého piatku, významnej pokojnej verejnej manifestácie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu v roku 1988, známej aj pod názvom Sviečková manifestácia.

 

František Mikloško sa v novembri 1989 stal členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu. V roku 1992 sa stal členom Kresťanskodemokratického hnutia. Od roku 1990 bol poslancom Slovenskej národnej rady a Národnej rady Slovenskej republiky. V rokoch 1990 – 1992 pôsobil vo funkcii predsedu SNR.

 

V roku 2004 kandidoval v prezidentských voľbách a získal 6,51% hlasov. Ďalej pôsobil ako poslanec NR SR. Bol členom výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. V slovenskom parlamente pôsobil ako jediný nepretržite od 1. marca 1990 až do júla 2010.

 

6. júla 2007 sa ako šesťdesiatročný po prvý raz oženil. Jeho manželka Jana (za slobodna Sasínová) pochádza z Moravy a je od neho mladšia o 20 rokov. 21. februára 2008 oznámil Mikloško, spoločne s Vladimírom Palkom, Rudolfom Bauerom a Pavlom Minárikom odchod z KDH. Založili novú politickú stranu Konzervatívni demokrati Slovenska. Dňa 29. júla 2008 ohlásil František Mikloško svoju opätovnú kandidatúru na prezidenta za KDS. V prvom kole získal 5,42%, skončil na treťom mieste, do druhého kola sa nedostal.

 

zdroj

 

 

ENG: 

 

František Mikloško (born 2 June 1947, Nitra) is a Slovak politician. He is a member of the National Council of the Slovak Republic and a former member of Christian Democratic Movement. Mikloško was Speaker of the Slovak National Council from 1990 to 1992. Mikloško is the longest-serving member of parliament in Slovakia. He was also a candidate in the 2004 presidential election and the 2009 presidential election. Mikloško did not participated in 2010 parliament election and retired from politics.

 

On March 12, 2008, František Mikloško, together with Vladimír Palko, Pavol Minárik, and Rudolf Bauer, established a new party called Conservative Democrats of Slovakia.

 

source

28.7.2010

updated: 2013-09-06

icon František Mikloško
icon František Mikloško
icon František Mikloško
icon František Mikloško
icon František Mikloško
icon František Mikloško

ElectionsMeter nenese žádnou odpovědnost za obsah. Obracejte se vždy prosím na autora. Každý text, publikovaný na ElectionsMeter, musí obsahovat jméno autora s odkazem na původní zdroj textu. Uživatelé by měli mít na vědomí zákon o ochraně autorských práv. Přečtěte si prosím pozorně pravidla užití stránek. Pokud obsahuje tento text chybu, nesprávné informace, chcete tento profil opravit nebo dokonce máte zájem jej administrovat, prosíme kontaktujte nás..

 
load menu